Mahmoud Sajjadi/ دی ۹, ۱۳۹۶/ فناوری, مرکز داده/ 0 comments

با استفاده از هوش مصنوعی، گوگل توانست ۱۵٪ از مصرف برق مصرفی خود را در کل مراکز داده کاهش داده و این شرکت می تواند در چند سال آینده صدها میلیون دلار صرفه جویی کند.مراکز داده ها در حال گسترش هستند تا تقاضای بی رحمانه برای ظرفیت IT را پاسخ دهند و هر روز به دنبال کارایی بیشتر باشند. برای رسیدن به این الزامات، هوش مصنوعی (AI) وارد شده است، وعده تغییرات زیادی برای صنعت داده است.

مدیران تسهیلات و مدیران فناوری اطلاعات چندین اهمیت حیاتی برای عملیات مرکز داده خود دارند، اما هیچ یک از موارد به اندازه صرفه جویی در وقت و بهره وری انرژی اهمیت ندارد. با توجه به تحقیقات انجام شده توسط موسسه Ponemon در سال ۲۰۱۶، متوسط ​​هزینه قطع یک مرکز داده روزانه حدود ۷۳۰،۰۰۰ دلار است. قطع های غیر برنامه ریزی شده هزینه های گران قیمت و وقت گیر است که می تواند نه تنها به یک مرکز داده آسیب زند، بلکه به عملیات تجاری سازمان نیز آسیب می رساند. در همین حال، ارقام مربوط به مصرف انرژی مرکز داده، به همان اندازه قانع کننده است. در سراسر جهان، مراکز داده تقریبا سه درصد از عرضه برق جهان را مصرف می کنند.

AI چیست؟

AI فن آوری است که ماشین را قادر می سازد پروسه هایی را اجرا کند که در غیر این صورت نیاز به هوش انسانی دارند. دستگاهی که دارای AI است قادر به تفسیر داده ها برای ایجاد نتیجه گیری های خود و تصمیم گیری های عملی منطقی به صورت خودکار است.

امروزه بسیاری از شرکت های پیشرو در حال استفاده از AI برای بهینه سازی مدیریت منابع و به دست آوردن پایه در رقابت هستند. یک مرکز داده هوشمند مبتنی بر AI در حال حاضر یک ضرورت برای هر کسب و کار است که می خواهد به یک محیط محاسباتی کارآمد و با کارایی بالا دست یابد.

برنامه ریزی بلند مدت

تیم های تحقیق و توسعه ممکن است از AI برای پیش بینی پیامدهای کوتاه مدت و بلند مدت تصمیمات راهبردی کسب و کار استفاده کنند. برای مثال، در یک محیط تولید، می توان از AI برای پیش بینی دقیق و درازمدت محیط زیست استفاده کرد. این داده ها می تواند برای برنامه ریزی های تجاری سازگار با محیط زیست بسیار مفید باشد.

نظریه بازی

برخی از مدیران از AI استفاده می کنند تا پیش بینی کنند که چگونه بازار ها به تصمیمات خاصی درباره کسب و کار واکنش نشان می دهند. موتور AI می تواند داده ها را از منابع مختلف جمع آوری کند و به مدیران کمک کند تا بهتر بدانند مشتریان و سرمایه گذاران چگونه به اطلاعیه های شرکت پاسخ خواهند داد.

رفتار ربات جمعی

تصور کنید یک سناریو که یک هواپیمای بدون سرنشین باید در یک ناو هواپیمابر فرود کند. فرود موفقیت آمیز، نیاز به سیستم های متفاوتی متصل را به عنوان یک عمل می کند، داده ها را در زمان واقعی از سنسورهای مختلف نظارت می کند، نظارت بر شرایط اقیانوس، دما، سرعت وسیله نقلیه و وسایل نقلیه دیگر که در حال تلاش برای فرود هستند. در این مورد، AI برای کنترل رفتار جمعی سیستم های مختلف استفاده می شود.

این موارد کسب و کار متنوع، AI را یکی از داغترین شاخه های علوم رایانه و یک نقطه کانونی برای ارائه دهندگان فناوری امروز می داند. براساس MarketsandMarkets، تخمین زده می شود که بازار جهانی AI از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۲۲ به میزان قابل توجه ۶۲.۹ درصد رشد خواهد کرد که این رقم به ۱۶.۰۶ میلیارد دلار برسد؛ بیشتر این افزایش از سوی شرکت های فن آوری، از جمله IBM، Intel و مایکروسافت است که از محیط محاسبات مرکز داده بهره می برند.

AI و مرکز داده مرکز

همان برنامه های کاربردی و استراتژی AI که برای هدایت تصمیمات کسب و کار بزرگتر استفاده می شوند، اکنون در مرکز داده قرار می گیرند. AI در ارتباط با فناوری های زیربنایی مرکز داده (DCIM) برای تجزیه و تحلیل برق، خنک سازی و برنامه ریزی ظرفیت، و همچنین سلامت کلی و وضعیت سیستم های بحرانی بحرانی استفاده می شود.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴، گوگل،با استفاده از AI سیستم DeepMind را به کار گرفت، و شروع به استفاده از آن برای کاهش هزینه ها و بهبود کارایی در مراکز داده خود کرد. موتور AI خود به طور خودکار با استفاده از کشف و گزارش دهی ناکارآمدی در ۱۲۰ متغیر مرکز داده، از جمله فن ها، سیستم های خنک کننده و ویندوز، به طور خودکار توان مصرف را در بخش های خاصی از مراکز داده گوگل مدیریت می کند.

با استفاده از AI، گوگل توانست ۱۵٪ از مصرف برق مصرفی خود را در کل مرکز داده کاهش داده و این شرکت را در چند سال آینده صدها میلیون دلار ذخیره کند. علاوه بر این، این شرکت در حال حاضر ۴۰ درصد صرفه جویی در انرژی مورد نیاز برای خنک سازی را ذخیره کرده است.

ابزار DCIM محصولات نرم افزاری و فن آوری هستند که فناوری اطلاعات و تسهیلات ساختمان را به هم متصل می کنند تا مهندسین و مدیران را با دیدگاه جامع از عملکرد مرکز داده برای اطمینان از استفاده از انرژی، تجهیزات و فضای یاری رساند.

منبع

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*