Mahmoud Sajjadi/ دی ۱۶, ۱۳۹۶/ رشد شخصی, مهارت های حرفه ای/ 0 comments

در این مقاله خلاصه ای از فصل “مهارت های نرم، از هر عقیده ای استفاده کنید” از کتاب “خودتان را ارتقا دهید” نوشته “دن شابل” خواهم آورد. این خلاصه با توجه به برداشت شخصی خودم از کتاب مذکور است.در دنیای امروز دیگر تنها به خاطر هوش و داشتن دانش و تخصص مورد قضاوت قرار نمی گیریم، بلکه نحوه رفتار و برخورد با دیگران اهمیت بیشتری دارد.

مهارت های نرم

مهارت های نرم که با عنوان هوش هیجانی یا مهارت های میان فردی نیز مطرح می شود همان مهارت های غیر فنی است که با آن با همکارانتان ارتباط برقرار می کنید، با فرهنگ سازمانی هماهنگ می شوید و ارتباطات موفقی خواهید داشت. این دسته از مهارت ها به شما کمک می کند تا همه علاقمند به کار با شما باشند.

از جمله مهارت های نرمی که می توان به آن ها اشاره کرد موارد زیر است.

 1. مهارت های ارتباطی
 2. مهارت های محاوره ای
 3. مهارت های سخنرانی
 4. مدیریت زمان
 5. پذیرش منطقی انتقاد و سعی در رفع آن ها
 6. انعطاف پذیری
 7. توانایی انجام کار ها تحت فشار

بر اساس تحقیقات بسیاری از مدیران معتقدند علت مهم تری از دانش و مهارت برای پیشرفت کاری مهارت های نرم است.

روش های پرورش مهارت های نرم

گوش دهید

یکی از موارد پر اهمیت در کسب مهارت های نرم و ارتباط موثر، گوش دادن فعال است. این مهارت به خصوص در زمان هایی که عصبانی هستیم خود را بیشتر نشان می دهد.

بنویسید

نوشتن خوب و دقیق مطالب به صورتی که خواننده منظور شما را همان گونه که قصد داشتید بفهمید مهارت بسیار مهمی است که به پیشرفت شما کمک می کند.

سخنرانی کنید

به وضوح مشخص است که هر چه در کارتان پیشرفت کنید نیاز بیشتری به سخنرانی دارید، بنابراین کسب مهارت های مناسب در سخنرانی و تمرین در این زمینه بسیار با اهمیت است.

تبدیل گفت و گو های سخت به صحبت دوستانه و ساده

در این زمینه سه نکته کلیدی زیر را همواره به یاد داشته باشید.

 1. انتقاد پذیر باشید
 2. از انتقاد درس بگیرید
 3. انتقاد کردن صحیح را یاد بگیرید

کلید جمله های با ارزش

 • کارهایی که در ۹۰ روز نخست شغل خود یا زندگی مشترک انجام داده ایم، آخرین چیزهایی است که دیگران در مورد ما بیاد می آورند.
 • تنها ۱۵% از علت پیشرفت افراد در محیط های کاری به دلیل مهارت و دانش شغلی آن هاست و ۸۵% باقی مانده مرتبط با مهارت های میان فردی آن هاست.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*